Yağ Bankası

  • plastik cerrahi
  • yüz estetiği uygulamaları
  • Yağ Bankası

Yüz hatlarını belirginleştirmek ya da yüzdeki kırışıklıkları hafifletmek amacı ile yağ enjeksiyonu sıklıkla kullanılır. Avantajı diğer dışardan hazır verilen hyaluronik asit içerikli dolgular gibi yabancı bir madde değil kişinin kendi doğal dokusu olmasıdır. Dolayısıyla da alerji, uygulanan doza göre artan bir maliyet ya da yan etki sorunu ile karşılaşılmamaktadır. Diğer hazır dolgu maddeleri genellikle 1ml’lik enjektörlerde kullanıma hazır olarak üretilir. Geniş alanlarda kullanımı maliyeti ciddi artıracağından kullanımını kısıtlamaktadır.

Yağ enjeksiyonu özel ince bir kanül yardımı ile vücudun bir yerinden alınan yağ dokusunun başka bir yere verilmesidir. Yağ vücutta herhangi bir bölgeden alınabilir, Fakat genellikle alınan bölge karın bölgesidir. Basen, popo ya da diziçleri de tercih edilebilir. İşlem lokal anestezi altında ya da sedasyon desteği ile yapılabilir. Ortalama işlem süresi yapılacak girişimle orantılı olarak 30 dk- 1 saat sürer. Herhangi bir kesi olmadığından iz problemi ile karşılaşılmaz. İşlem sonrası uygulanan bölgede birkaç gün sürecek ödem ve şişlik olağandır. Buz tatbiki, morluk önleyici krem kullanımı ve ağrı kesici tablet kullanımı faydalıdır.

Yağ enjekte edilen bölgede ilk 2-3 gün etraf dokulardaki serumla beslenir. 4-5. Gün damar tomurcukalrı oluşur. 7. gün yağ dokusunun kendini besleyebilecek kan damarları oluşmuştur. Bu yüzden yağ doku içine enjekte edilirken havuz gibi göllenme yapılmamasına dikkat edilmeli hem de doku içlerine ince tüneller açarak enjekte edilmelidir. Yoksa göllenme yapılan bölgenin iç kısımlarında kalan yağlar serumla beslenemez ve vücut tarafından emilirler. Eğer uygulanan alanda istenilen dolgunluk daha fazla ise yağların bir miktarı saklanarak 1’er ay arayla tekrar uygulanabilir. Bu sayede hem kalıcılık hem de elde edilen hacim daha fazla olur.