Sık Sorulan Sorular

Tümü
Botox
Lazer Epilasyon
Dolgu
Saç Ekimi
Ameliyatsız Yüz Germe
Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve sağlıklı yoludur. Lazer epilasyon’da kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Soğutma sistemli lazer tekniği ile yapılan lazer epilasyon ile lazer ısısı cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

Lazer Epilasyondaki temel amaç, lazer ışınını doğru dozda kıl köküne ulaştırarak, tekrar kıl üretmeyecek şekilde hasar verdirip kıl hücresinin yeni kıl üretmesini engellemektir. Eğer lazer ışınının doğru dozu ayarlanamazsa, kıl kökleri yeteri kadar tahrip olmaz ve istenen sonuca ulaşılamaz. Yeterli dozdan daha aşırı doz uygulandığında ise ciltte tahriş ve yanık lekeleri oluşturabilmektedir. Bu yüzden kendinizi uzman kişilere emanet etmelisiniz. Merkezimizde uygulamalar Uzman Doktor kontrolünde, sağlık personeli tarafından yapılmaktadır.
Alexandrite Lazer nedir?
Türk insanı genelde çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptir, bu nedenle Alexandrite Lazer derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken kalıcı yanık sorununa yol açmaz.

Lazerler isimlerini dalga boylarından almaktadır, 755 nm dalga boyuna sahip Alexandrite, lazer epilasyonda ve Kılcal damar tedavilerinde oldukça başarılıdır ve bu konuda uzun yıllardır kendini kanıtlamıştır. Merkezimizde Kılcal damar ve Varis tedavileri Uzman Kalp Damar Cerrahi Hekimi tarafından yapılmaktadır.
Kaç Lazer Epilasyon seansı yapılmalıdır?
Lazer ışını anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerine etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara’ da uygulama gerekecektir. Kalıcı bir çözüm, ancak birkaç lazer epilasyon seansından sonra elde edilir.

Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Ortalama olarak çoğunlukla 4-6 lazer epilasyon seansı yeterli olmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasında cilt tipine göre doz seçimi yapılır. Bu sayede kıl köküne etki edecek ama cilde zarar vermeyecek güçte çalışarak en kısa sürede tedavinin bitirilmesi amaçlanır. Herkesin vücut yapısı ve hormonal seviyeleri, cilt tipi farklı olduğu için lazer epilasyonda sonuca ulaşmak için gereken süre kişiden kişiye değişir. Seanslar kılların büyüme safhasında yakalamaya uygun sürelerde tekrarlanır.
Botoks nedir?
Botoks; "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir. Botoks; orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan, kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir.

2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar yalnızca ABD’de bir milyon uygulama yapılmıştır. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Topluluğu tarafından ise Botoks, 2002 ve 2003 yıllarında hekimlerin uyguladığı cerrahi ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler içinde "en popüleri" olarak değerlendirilmiştir.
Hangi durumlarda botoks kullanılır?
Nörolojide spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavilerinde yıllardır uygulanmaktadır. Kozmetik dermatolojide ise özellikle cilt kırışıklıklarının azaltılması ve bazı kişilerde daha sık olarak görülebilen aşırı terlemelerin (Hiperhidrosis) giderilmesi amaçları ile kullanılmaktadır.
Botoks nasıl etki eder?
Dinamik çizgiler, yüz ifade çizgileridir; mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, konuşma, gülme…) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur. Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip "kas kasılmasını engelleyerek" buradaki derinin gerginliğini sağlar Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir. Zamanla çizgiler derinleşir tek başına botoks tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaz başka ek tedaviler uygulanır. (lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu…)
Botoks kimlere uygulanabilir?
18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.
Botoks nasıl uygulanır?
Botoks tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt özelliklerine göre planlanır.

İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülebilir. Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılır. Tedavi genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir. İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz. Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar.
Botoks en sık hangi bölgelere uygulanır?
 • Alındaki yatay çizgiler
 • İki kaş arasındaki çizgiler
 • Göz çevresi çizgileri
 • Ağız çevresindeki çizgiler
 • Boyun çizgileri
Botoks sonrası hasta ne zaman normal aktivitesine döner?
Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir.
Botoksun etki süresi ne kadar devam eder?
Botox tedavisi 3-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulamalar tekrarlandıkça bu sure 8-10 aya kadar çıkabilir.
Botoks tedavisine başladıktan sona devam etmek zorunda mıyım?
Botoks tedavisine başladıktan sonra devam etmek zorunda değilsiniz tedavinin etkisi geçtikten sonra bile çizgiler uzun bir sure eski yoğunluğuna dönmez. Uygulamalara devam edilirse giderek daha başarılı sonuçlar alınır. Çizgiler giderek hafifler ve yenilerin oluşması engellenir. Cilt eskiye nazaran daha iyi bir görünüm kazanır.
Botoks yaptırdığımda yüzümde doğal olmayan bir ifade olur mu?
İlk kez botoks yaptıran hastaların en sık sordukları sorudur. Bu konudaki endişenizi doktorunuzla paylaşırsanız tedavi dozlarınız buna göre düzenlenecek ve son derece doğal genç bir ifade sağlanacaktır.
Botoks tedavisine erken yaşlarda mı geç yaşlarda mı başlamak daha doğrudur?
Bu tedaviye başlanamak için özel bir yaş yoktur. Kişinin kas ve cilt yapısına göre çok erken yaşlarda uygulama ihtiyacı doğabileceği gibi çok daha ileri yaşlarda bu ihtiyaç olmayabilir.Çizgilerin yeni başladığı dönemde botoksla çok iyi sonuçlar alınırken daha oturmuş çizgilerin tedavisinde tek başına botoks yeterli olmamakta dolgu maddesi enjeksiyonu, lazer ve peeling tedavileri gerekmektedir. Bu nedenle erken başlanan tedavilerle daha başarılı ve doğal sonuçlar sağlanır.
Botox uygulamasının riskleri nelerdir?
Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır. Uygulama bölgesinde hafif morarma ve kızarıklık, baş ağrısı, nadiren grip benzeri şikayetler olabilir. Tedavi sonrası uygulama yapılan bölge ovuşturulmamalı, baş dik tutulmalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.
Deri dolguları nedir?
Yaşlanan cilt kollajen ve yağ kaybına uğrar buna bağlı olarak sarkmalar, çökmeler ve kırışıklıklar oluşur. Dolgu maddeleri kullanılarak kaybedilen yapılar yerine konur daha genç ve sağlıklı bir görünüm sağlanır. Dolgu maddesi olarak kullanılan "hyaluronik asit" aslında bütün canlılarda bulunan doğal bir maddedir. Sıklıkla göz ve eklem hastalıklarında da kullanılmaktadır.

Biz kliniğimizde bu amaçla farklı özellikleri olan ürünler kullanmaktayız (Hylaform Restylane, Restylane touch, Perlane, Rofilan, Reviderm, Artekol).
Dolgu maddeleri nasıl etki eder?
Dolgu maddeleri kullanılacakları bölgeye ve derinliğe göre seçilir. Küçük partiküllü ürünler daha ince çizgilerde, büyük partiküllü ürünler ise daha kalın çizgilerde kullanılır.Enjeksiyonu takiben dolgu maddeleri vücut dokularıyla birleşir. Doğal bir şekilde oksijen, hormon ve besleyici elementlerin geçişine izin verir. Sağlıklı ve doğal bir görünüm sağlar. Bir süre sonra normal biyolojik süreçlere bağlı olarak yıkılır ve vücuttan atılır.
Dolgu maddeleri nerelerde kullanılmaktadır?
 • Akne (sivilce) tedavisi
 • Dudağın dolgunlaştırılması ve konturunun düzeltilmesi
 • Göz çevresinde "kaz ayağı bölgesi"ndeki kırışıklıklar
 • Ağız çevresindeki kırışıklıklar
 • Alın kırışıklıkları
Dolgu maddeleri kimlere uygulanmaz?
 • Gebelerde ve emzirenlerde
 • 12 yaş altındakilere
 • Alerji tanısıyla immünsüpresif tedavi uygulananlara uygulanmaz.
 • Ayrıca, aktif enfeksiyon ve inflamasyon bölgesine enjekte edilmez.
Dolgu maddelerinin etkisi ne kadar sürer?
Enjeksiyondan 30 dakika önce lokal anestezik krem uygulanır. Dolgu maddeleri çok ince iğnelerle cilde enjekte edilir. Hastada çok az bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Tedavi süresi ortalama olarak 20-30 dakikadır. Tedavi basit ve güvenlidir. Sonuçlar hemen görülür.
Botox terleme üzerine nasıl etki eder?
Botox ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle etki eder.
Ameliyatsız yüz germe nedir?
Ameliyatsız yüz germe işlemi aynı zamanda Ultra V Lift diye de bilinen, çok daha doğal görünen sonuçlar yaratan düz ya da kılçıklı ameliyat iplikleri kullanılarak yapılan germe tekniğidir. Aynı zamanda Kontür Lifti, Siluet Lifti, Rus ipi, Anti-ptos İp Lifti, Örümcek Ağı Estetiği olarak da bilinir.

Ameliyatsız yüz asma işlemi ise kılçıklı ve daha kalın iplerin kanül yardımıyla sarkan bölgelere yerleştirilerek askıya alınması yöntemidir. Örümcek ağı estetiği, daha güvenli ve çabuk sonuçlar görebileceğiniz, özellikle sarkan yanak ve çene görüntüsü için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu işlemde elastikiyeti kaybolmuş bölgeleri tekrardan eski pozisyonuna getirmek için alerji yapmayan PDO ameliyat iplikleri kullanılır. Cildin altına minimal düzeyde girilen bu işlem sayesinde çok yoğun hazırlık ve uzun süren açık ameliyatlara göre daha uygun fiyata daha güvenli sonuçlar alınır ve bu sonuçlar yaklaşık 2 yıl kadar dayanır. Aynı zamanda hastanın işlem sonrasında günlük aktivitelerine dönmesi çok daha kısa sürmektedir.

Ameliyata ihtiyacı ortadan kaldıran bu iple yüz germe işlemi, son dönemde basın tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Popülerliği arttıkça uygulayan sayısı artan bu işlemin ancak, işinin ehli kişilerce yapılmasını tavsiye ediyoruz. İple germe tekniği, çok kısa bir iyileşme sürecine sahip ve bazı doktorlar bu yüzden bu işlemi öğle-arası-lifti veya hafta sonu lifti olarak adlandırmakta, çünkü yalnızca 30 dakika içinde işlem tamamlanabiliyor
PRP destekli saç ekimi nedir?
Dünya ve Türkiye ile eş zamanlı olarak yeni bir hizmeti daha, Kıbrıs’ta yaşayan insanlarımızın hizmetine sunmamın gururunu yaşıyoruz. Bildiğimiz gibi erkeklerin en büyük korkularının başında saç dökülmesi ve bu saç dökülmeleri sonucunda saçsız (kel) kalmaktır. Artık günümüzde tıpta ki gelişmeler doğrultusunda saç dökülmeleri erken dönemde durdurulabilmekte ve dökülen saçlar eski haline getirilebilmektedir.

Daha düne kadar bu işlemler için TÜRKİYE veya AVRUPA ülkelerine gitmek, hem gereksiz zaman kaybına hem maliyete hem de operasyon sonrası doktoruna ulaşma zorluğuna neden olmaktaydı. Bizlerde bu süreçleri göz önünde tutarak PRP yardımlı FUE tekniği ile saç ekimi hizmetini Kıbrıs’ta sunmaya başladık.
Saç ekimi sonrası süreç ne olur?
Saç ekimi işlemi bitirildikten 48 saat sonra Uzman Doktor tarafından ilk yıkama gerçekleştirilir. Saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar 10-20 gün sonra dökülür. 3-6 ay arası bir sürede, ekilen saçlar yeniden çıkmaya ve uzamaya başlar. Saç ekiminden bir sene sonra saçlar en güzel şeklini alır.
Saç ekimi nerede kim tarafından gerçekleştirilir?
İşlem kesinlikle dalında uzman hekimler ve asistanları tarafından klinik ortam da gerçekleştirilmelidir. Bütün bu süreç göz önünde tutulduğunda artık Kıbrıs’ta bu konu hakkında detaylı bilgi alıp işlem sonrası aklınıza takılan tüm soruları sorabileceğiniz bir klinik ve bu konuda uzman hekim ve asistanların olması rüya olmaktan çıkmıştır.