Çil Tedavisi

  • medical estetik
  • lazer uygulamaları
  • Çil Tedavisi

Lazerle Çillerin Yok Etme: Çiller güneşin neden olduğu deri içinde oluşmuş lekelerdir. Derimizde renk üreten hücreler bulunmaktadır. Bu hücrelere melanosit adı verilir. Melanositler melanin olarak isimlendirilen bir boya maddesi salgılarlar ve bu maddeyi derinin üst tabakasında bulunan hücreler depolarlar. Melanin gün ışığını emerek derimizi ve deri altı dokuları güneşin olumsuz etkilerinden korurlar. Melanositler aşırı güneşe maruz kaldıkları takdirde melanin pigmentini aşırı salgılayarak çil olarak bildiğimiz kümelenmiş lekelenmelere neden olurlar. Yani çillenme derinin güneşle aşırı hasarlanması sonucu oluşur. Çiller normalin üzerinde melanin pigmentinin kümelenmesi anlamına gelir ve derinin epidermis olarak isimlendirilen üst katmanında yer alır.

Güneşlenme çillenmeyi arttırır. Bunun yanında denizciler, inşaat işçileri, çiftçiler gibi açık havada çalışan kişilerde çillenme daha yoğun görülür. Solaryum gibi yapay ışık kaynakları da çillenme sorununu arttırır.

Kış aylarında güneşle temasın azalması nedeniyle epidermisteki aşırı birikmiş melanin pigmenti yüzeysel soyulma ile azalır veya görünmez olur. Ancak bir sonraki bahar yaz aylarında güneşle temas arttığında çiller tekrar belirir.

Çiller Kansere Döner Mi?

Çiller kanserli bir doku değildir ve kansere dönüşmezler. Ancak derideki her türlü lekede olduğu gibi bir Dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidirler.

Çillerin Silinmesi Yok Edilmesi

Çilleri lazerle yok edebilir! Öncelikle lekelerin dermatoloji Uz.Dr. Şerafettin Saraçoğlu tarafından değerlendirilmesi gerekir. Var olan lekelerin çil olup olmadığı, kanserojen özelliği olup olmadığı yönünde değerlendirilmesi gerekir. Çil olduğuna karar verilirse lazer tedavisi ile çiller yok edilebilir.

Çiller derinin üst katmanında yer almaları ve çili oluşturan melaninin laser ışığını iyi emen bir madde olması nedeniyle lazerle yok edilme oranı en yüksek deri lekeleridir.

Çil Tedavisinde Ne Tür Lazerler Kullanılır?

Q-switched 532 nm KTP veya 694 nm Ruby lazerler çil tedavisi için en uygun lazer türleridir. Yeşil ışık veren Q-anahtarlı KTP lazer melanin seçiciliği yüksek ve deri alt dokularına en az inen ve bu sayede derinin derin dokularını etkilemeyen bir lazer türü olması nedeniyle en çok tercih edilen dalga boyudur.

Lazerle Çillerin Yok Edilmesi Can Yakar Mı?

Çok az sivri sinek ısırığı kadar bir acı hissedersiniz. Bu nedenle işlem öncesi tedavi alanı anestezik kremle uyuşturulur. İşlem sırasında soğuk hava akımı kullanılarak tedavi alanı serinletilir. İşlem sonrasında yaklaşık yarım saat devam eden iğnelenme hissi olabilir. Bu hissi azaltmak için soğuk kompres veya soğuk maske uygulamaları yapılması uygundur.

Tedavinin Yan Etkileri Nelerdir?

Lazerle çil tedavisi sonrası tedavi alanında kabarıklık ve kızarıklık oluşur. Kabarıklık bir kaç saatte kaybolur. Kızarıklık ise morumsu bir renge döner ve 7-10 gün içinde soyularak yok olur. Kabuğun kalkması sonrasında deri rengi genelde pembe ve incedir. Bu nedenle korunmalıdır. Nemlendirici kremler ve güneş koruyucu kullanımı bu süreçte önemlidir. Pembe deri kişiden kişiye değişmekle birlikte 1-3 haftada solar.